ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 16 Σεπτεμβρίου 2020

Το ιστορικό 1ο Γυμνάσιο υποδέχθηκε την Δευτέρα,14 Σεπτεμβρίου 2020,τους μαθητές του για την έναρξη της σχολικής χρονιάς, μιας χρονιάς ιδιαίτερης και δύσκολης λόγω της πανδημίας.

Ο καθιερωμένος αγιασμός πραγματοποιήθηκε από τον Μητροπολίτη μας, κ.Θεολόγο, ο οποίος απευθυνόμενος στους μαθητές τόνισε -μεταξύ άλλων- ότι η φετινή δύσκολη χρονιά μας δίδει την δυνατότητα να καλλιεργήσουμε την υπευθυνότητα προς τον συνάνθρωπο και το κοινωνικό σύνολο.

Η νέα Διευθύντρια του Γυμνασίου μας, κ. Σ. Ζέττα, στην πρώτη της, συναισθηματικά φορτισμένη, ομιλία προς τα παιδιά ανέφερε μεταξύ άλλων: « Σας υποδεχόμαστε σήμερα με το χαμόγελο στα μάτια μας? Σας υποδεχόμαστε κυρίως όμως με την αγάπη και την έγνοια του Δασκάλου για να ξεκινήσουμε μαζί σας ένα νέο ταξίδι γνώσης και ομαλής ένταξης σας στην κοινωνία.

Οι προκλήσεις που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε αναμφισβήτητα είναι μεγάλες! Δεν πρέπει να ξεχνούμε όμως πως το 1ο Γυμνάσιο Σερρών στη μακρά ιστορική του πορεία δοκιμάστηκε σε πολέμους, αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες αλλά παρέμεινε σταθερά ο θεμέλιος λίθος της εκπαίδευσης των Σερραίων πολιτών.

Έτσι και φέτος σε αυτή τη μοναδική συγκυρία σας διαβεβαιώνουμε πως θα αγωνιστούμε για το καλύτερο με υψηλό αίσθημα ευθύνης που διαθέτουμε και ευχόμαστε σε όλους με υγεία και φώτιση να διανύσουμε αλώβητοι τη σχολική χρονιά, ώστε η χαρά και η δημιουργικότητα να γεμίσουν και πάλι τις σχολικές τάξεις.

Αγαπημένα μας παιδιά σε λίγο θα ανεβείτε τα ιστορικά προπύλαια της εισόδου και θα περάσετε την πύλη του σχολείου, που εκπαίδευσε γενιές και γενιές Σερραίων.

Είστε πλέον  οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Σερρών!!!

Σας προτρέπω να σηκώστε το βλέμμα σας ψηλά και να κρατήστε για πάντα στη ψυχή σας τα λόγια  του εθνικού μας ποιητή που είναι χαραγμένα στο πρόθυρό του « Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα αισθανθής  μέσα σου να λαχταρίζη κάθε είδους μεγαλείο!"

Σας προτρέπω να προσπαθήσετε με όλες σας τις δυνάμεις να υπηρετήσετε το υψηλό και το ωραίο, να καλλιεργείτε το πνεύμα και το ήθος σας, να αγαπάτε να μαθαίνετε, να γίνετε καλύτεροι άνθρωποι και να υπηρετήσετε την κοινωνία.  Αγαπήστε και περιφρουρήστε τη γλώσσα και την ιστορία μας και κρατήστε την ψυχή σας αγνή!»

Τον αγιασμό τίμησαν με την παρουσία τους ο Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, κ. Κώστας Καραμανλής, η Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, κ. Φωτεινή Αραμπατζή, ο Δήμαρχος Σερραίων, κ. Αλέξανδρος Χρυσάφης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, κ. Βασίλης Κατιρτζόγλου, ο Δ/ντής Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών, κ. Στέλιος Ρίζος, κι ο Δ/ντής Πρωτ/θμιας Εκπ/σης, κ. Γιάννης Καραβασίλης, μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που συνέδραμαν τα μέγιστα στην άρτια διοργάνωση όλης της τελετής.

Με πνεύμα συλλογικής ευθύνης η Διεύθυνση κι ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου ευχόμαστε στους μαθητές μας, τους γονείς και τους κηδεμόνες τους καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σ΄ένα ασφαλές σχολείο.