ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 15 Μαΐου 2020 Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 15 Μαΐου 2020 Γράφτηκε από τον/την Administrator

<>1.ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Το πρωί πριν ξεκινήσει το παιδί για το σχολείο, αν δεν νιώθει καλά:

• Ο γονέας ενημερώνει το γιατρό και το σχολείο.
  • Του βάζει θερμόμετρο.
  • Το κρατά στο σπίτι και παρακολουθεί την υγεία του.

<>2. Επειδή υπάρχει απαγόρευση της λειτουργίας των κυλικείων των σχολικών μονάδων, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να φέρουν νερό και κολατσιό μαζί τους από το σπίτι, διότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το προμηθευτούν.

<>3. Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται στις 8.00πμ (όπως συνήθως)-κρατώντας τις αποστάσεις- δεν θα γίνεται πρωϊνή συγκέντρωση, οι μαθητές/τριες θα μένουν στην αυλή όπως και στα διαλείμματα (σε συγκεκριμένο χώρο του τμήματός τους, όπως έχει καθορισθεί) και θα εισέρχονται με το χτύπημα του κουδουνιού ένας-ένας (και πάλι σε απόσταση) στο τμήμα τους.

<>4. Σε όλους τους χώρους του σχολείου (αίθουσες, αυλή, τουαλέτες κλπ) σημαντικό ρόλο παίζει η ΑΠΟΣΤΑΣΗ! (πάνω από 1,5μ).

<>5. Κατά την είσοδο/έξοδο από το τμήμα θα γίνεται χρήση του αντισηπτικού ή και του πλυσίματος των χεριών με νερό και κρεμοσάπουνο (οπωσδήποτε πάντα πριν την λήψη φαγητού).

<>6. Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική (εάν χρησιμοποιηθεί, πρέπει να δοθούν οπωσδήποτε σαφείς οδηγίες για την χρήση της).

<>7. Όλοι μαζί, μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικοί, διοικητικό και προσωπικό καθαριότητας, εφαρμόζοντας τις οδηγίες των υπουργείων Παιδείας & Θρησκευμάτων και Υγείας, θα μεριμνήσουμε να γίνει όσο το δυνατόν ασφαλέστερη η επαναλειτουργία του σχολείου για όλους μας.

<>8. Με την ευκαιρία σας ενημερώνουμε ότι η παροχή διοικητικών υπηρεσιών και η προσέλευση γονέων/κηδεμόνων όσο λειτουργεί το σχολείο, θα γίνεται μόνο κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού ή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Η είσοδος από Παπαπαύλου θα παραμένει κλειδωμένη. Είσοδος μόνο από Χρυσάφη.

<>9. Να παρακολουθείτε τα e-mail's.

Σέρρες, 15/5/2020
Νικόλαος Δημούδης