Θεατρικό Ευριπίδη "Ελένη" επί σκηνής

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 10 Σεπτεμβρίου 2014

Το έναυσμα για το ανέβασμα της παράστασης ήρθε από τις φιλολόγους της τότε τρίτης τάξης του σχολικού έτους 2006-2007, όταν άρχισε να τους απασχολεί πώς οι μαθητές θα καταλάβαιναν καλύτερα το έργο.

Τελικά η «φαεινή» ιδέα ήρθε από τη φιλόλογο κ. Τζιντζή ,η οποία πρότεινε να παρουσιάσουν τα παιδιά μια διασκευή της Ελένης στην οποία τα παιδιά θα έπαιζαν ορισμένες σκηνές ,ενώ τα υπόλοιπα μέρη γραμμένα περιληπτικά , θα τα διάβαζε ένας αφηγητής. Όλοι τότε οι φιλόλογοι συμφώνησαν μαζί της θεωρώντας την μια εξαιρετικά καλή ιδέα.

Έτσι λοιπόν, έγινε η επιλογή των πρωταγωνιστών, του χορού και του αφηγητή. Μέσα από όλα αυτά, τα παιδιά κατάλαβαν τι είναι το θέατρο, πόσο όμορφο είναι να συμμετέχει κανείς σε μία ομάδα, πόση υπομονή και πόσος κόπος χρειάζεται για να οργανωθεί μία παράσταση. Κάνοντας πράξη τις θεωρητικές τους γνώσεις τα παιδιά ξεπέρασαν τον εαυτό τους, προσπάθησαν να καταλάβουν τα συναισθήματα των ηρώων και αυτό ήταν το αποτέλεσμα: να νιώσουν ότι έχουν δημιουργήσει κάτι δικό τους, και το χειροκρότημα των συμμαθητών, γονιών και καθηγητών τους δικαίωσε...

Μπορείτε να ακούσετε τη συνέντευξη της κ. Τζιντζή για το θεατρικό, χρησιμοποιώντας τον παρακάτω player:

Στα πλαίσια της οργάνωσης της παράστασης δημιουργήθηκε και ένα prospectus, το περιεχόμενο του οποίου φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες:

Prospectus Σελίδα 1

Prospectus Σελίδα 2

Άλμπουμ φωτογραφιών από το θεατρικό "Ελένη"

Μπορείτε να δείτε αποσπάσματα από το βίντεο του θεατρικού σε συμπιεσμένη μορφή (flv, ανάλυση 320x200) χρησιμοποιώντας τον player που ακολουθεί: